همانطور که از نام آن مشخص است این مدل جایگزین قرنیز است و در رنگ‌های سفید،طوسی،مشکی،طرح چوب قابل ارائه است،زمانی که نیاز به انشعاب گیری یا تغییراتی نظیر به روز کردن کابل ها بدون تخریب و یا انتقال خطوط برق و شبکه به نقاطی دیگر از محیط و … وجود داشته باشد از ترانکینگ قرنیزی استفاده می‌شود.ادغام قرنیز و ترانکینگ جلوه ای مدرن به محیط شما می‌دهد.
این سیستم همانند ترانکینگ دیواری می‌باشد.بدنه ترانکینگ دو متری و رویه آن یک متری بوده و جنس آن می‌تواند از گالوانیزه گرم یا آلومینیوم بنا بر سفارش تغییر کند.
ساختار ترانکینگ قرنیزی رکن مانند ترانکینگ دیواری است  و تمامی قطعاتی که برای ترانکینگ دیواری لحاظ شده است برای ترانکینگ قرنیزی نیز در نظر گرفته شده است.نصب آن نیز مانند ترانکینگ دیواری بعد از قرار دادن بدنه بر رو دیوار و فیکس کردن آن کابل ریزی مورد نظر انجام می‌شود و در نهایت رویه به همراه قطعات جانبی مانند گوشه های داخلی و خارجی بر رو بدنه قرار داده می‌شود.

ازمزایای ترانکینگ قرنیزی رکن می‌توان موارد زیر را نام برد.

*دارای عایق الکتریکی داخلی
*به دلیل ساختار آن باز شدن و بسته شدن این مدل ترانکینگ به راحتی انجام می‌شود که به دنبال آن سهولت تغییراتی که در آینده نیاز است انجام شود را به کاربر می‌دهد.
*جایگزین سیستم سنتی لوله کشی برق که این امکان را می‌دهد تا دسترسی آسان برای تغییرات،تعمیرات یا توسعه دادن را به مصرف کننده بدهد.
*سهولت افزایش یا تغییر کابل ریزی و امکان افزایش پریزها در مقایسه با سیستم کابل ریزی سنتی.
*بر اساس تغییر چیدمان امکان جا به‌ جایی محل استقرار پریزها وجود دارد.
*کابل ریزی به صورت لایه ای انجام می‌گیرد که همین امر باعث می‌شود کابل‌ها با طول یکسان در مسیر حرکتی ترانکینگ قرار بگیرند که علاوه بر آرایش مناسب کابل‌ها باعث تهویه حرارتی مناسب در ترانکینگ می‌شود و به دنبال آن طول عمر کابل‌ها را افزایش می‌دهد.
*به دلیل استفاده از رنگ پودری الکترواستاتیک از تنوع بالایی برخورداراست.