کف کاذب را می‌توان یک مدل ساخت مرکز داده دانست که در آن یک طبقه کمی بالاتر در بالای کف بتنی اصلی ساختمان ساخته می شود و فضای باز بین دو طبقه را برای سیم کشی یا زیرساخت خنک کننده باقی می گذارد. طبقات مرتفع یا همان کف کاذب اغلب برای قرار دادن تجهیزات مرکز داده ساخته می شوند. آنها همچنین برای کمک به کنترل جریان هوا در سرتاسر مرکز داده و کاهش دمای هوای ورودی تجهیزات و سرورهای IT استفاده می شوند. این نوع طبقات تابع مقررات محلی ساختمان و استانداردهای نظارتی ملی و صنعتی هستند. آنها باید در برابر سایش مقاومت کنند و حاوی مواد رسانا با خواص آنتی استاتیک باشند تا تجمع الکتریسیته ساکن مضر را از محیط حذف کنند.
انواع کف کاذب رکن در ادامه توضیح داده شده است دو نوع اصلی ساخت و ساز کف کاذب وجود دارد: سنتی و کم پروفیل.
سنتی:این نوع کف ها با استفاده از پایه ها و پانل های کف ساخته می شوند و معمولاً از کف بتنی بالاتر از 15 سانتی‌متر هستند که به آن کف زیرین نیز می گویند. یک ستون در زیر طبقه کف کاذب قرار دارد و از اتصال بین پانل هایی که کف کاذب را تشکیل می دهند پشتیبانی می کند و از شکم دادن و خرابی کف کاذب چلوگیری می‌کند. مدل سنتی فضای زیادی را برای توزیع هوای زیر زمینی ایجاد می‌کند که برای تهویه هوای اتاق کامپیوتر یا هر زیرساخت الکترونیکی ضرورت دارد. پانل های کف از مخلوط های مختلفی از فولاد، آلومینیوم، سیمان و هسته چوب ساخته شده اند.
ارتفاع کم:این نوع از کف های مرتفع دارای ارتفاع کف کمتر از
15 سانتی‌متر از کف است. نصب سیستم‌های کف دسترسی با سطح پایین ساده‌تر است، زیرا به خاطر ارتفاع آن به مواد حمایتی ساده تری جهت حفظ ساختار کف کاذب نیاز دارند. طبقات کم پروفیل برای مدیریت کابل مناسب هستند و در سازمان هایی که باید کابل یا سیم کشی بین کف کاذب و کف بتنی را اجرا کنند، یافت می شود. آنها دسترسی آسان به کابل ها و سایر اجزای زیر را فراهم می کنند.برخی از مزایای استفاده از مدل کف کاذب در مراکز داده شامل موارد زیر است: یک مرکز داده برای قرار دادن تجهیزات خنک کننده نیازی به دیوارها، اتاق ها یا سازه های جدید ندارد،مقرون به صرفه بودن،کف کاذب مرکز داده را با استفاده از حداقل تعداد فن و سایر تجهیزات خنک می کند،همچنین در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. طراحی مدولار،سیستم های کف کاذب اغلب می توانند به راحتی مرتب شوند. کاشی ها را می توان در صورت لزوم اضافه یا حذف کرد. اگر سرورها نیاز به جابجایی داشته باشند، کاشی‌ها را می‌توان برای تغییر مسیر هوای خنک مرتب کرد. اگر یک مرکز داده به فن های بیشتری نیاز داشته باشد، کابل کشی را می توان در زیر زمین و فن ها را جدا از کابل ها در بالای کف کاذب استفاده کرد. انعطاف پذیری مواد انواع مختلف مصالح کاشی کف کاذب و پوشش کف دارای مزایای مختلفی است. برخی از مواد ممکن است از اختلال در میدان مغناطیسی یا الکترواستاتیکی جلوگیری کنند و همچنین کشش، عوامل ایمنی و دوام بهتری را فراهم کنند. مدل کف کاذب زمانی روش استاندارد برای ارائه برق و ایجاد اتصال در مرکز داده بود. با این حال، مدل‌های طراحی جدیدتر،کابل‌ها را از طریق سینی کابل،سینی مش،ترانکینگ زمینی،جعبه کف خواب منتقل می‌کنند یا برق را از طریق باسداکت رکن انتقال می‌دهند و از فضای زیر کف کاذب برای لوله‌های خنک‌کننده آب و جریان هوا برای سیستم‌های خنک‌کننده استفاده می‌کنند.
بهترین روش ها برای کف کاذب در مرکز داده اگر به درستی انجام شود، محصولات کف کاذب رکن می توانند از یک مرکز داده در برابر آسیب یا خرابی فاجعه بار محافظت کنند و در عین حال به اهداف بهره وری انرژی نیز دست یابند. یکی از اهداف مهم پیاده سازی کف کاذب در مرکز داده، کاهش دمای هوای ورودی تجهیزات و سرورهای فناوری اطلاعات است. چندین روش برتر برای انجام این کار وجود دارد، از جمله موارد زیر: طراحی اولیه شروع با طراحی راهروهای سرد و گرم همیشه آسان‌تر است و باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود، نه اینکه معماری مرکز داده موجود را بعداً با آن نوع طراحی بازسازی کنید. چگالی بار قفسه:معماران باید چگالی بار رک سرور را در نظر بگیرند تا مشخص کنند هر واحد به چه مقدار خنک کننده نیاز دارد. به عنوان مثال، یک رک سرور با چگالی بالاتر معمولاً گرمای بیشتری ایجاد می کند. اندازه قفسه ها همچنین بر پانل های مورد نیاز برای حمایت از آنها برای جلوگیری از آسیب تأثیر می گذارد.  وزن مواد پانل نیز باید در نظر گرفته شود. برخی از مواد ممکن است سنگین‌تر باشند، بنابراین نصب یا چیدمان کفپوش را دشوارتر می‌کند. دیفیوزرها بافل و دیفیوزرهای کف نیز می توانند برای افزایش کارایی و هدایت هوای خنک به سمت قفسه های سرور استفاده شوند.برای اطمینان از اینکه قفسه های رک خنک می شوند و کف کاذب طبق برنامه کار می کنند، اپراتورهای مرکز داده باید به طور مداوم دما را در سطح رک نظارت کنند. آستانه های هشدار را می توان برای جلوگیری از  دست دادن خنک کننده به سرورها تنظیم کرد. نظارت بر رطوبت و سرعت هوا نیز اقدامات خوبی هستند.
کف کاذب دارای کاربردهایی هستند که مانند مرکز داده، تجهیزات الکتریکی یا خنک کننده به بهترین وجه در زیر آن‌ها قرار می گیرند. این برنامه ها شامل موارد زیر است: فضاهای اداری،کتابخانه ها،اتاق های کامپیوتر،مراکز تماس،کلاس های درس،مراکز فرماندهی،طراحی سیستم کف کاذب برای برخی از این کاربردها نسبت به یک مرکز داده بر اساس عملکرد سازمان اهمیت کمتری دارد. به عنوان مثال، یک محیط اداری ممکن است از کاشی‌های فرش با طراحی ویژه برای یک کف کاذب استفاده کند تا سیم‌ها را از مسیر یا دور از دید دور نگه دارد، اما نه برای اهداف خنک‌کننده.کف کاذب عملکردهای حیاتی را ارائه می دهند که به مراکز داده کمک می کند تا به اهداف کارایی خود برسند.